Biketrial Přerov - Adam a Pavel Procházkovi, Matěj Popelka

Mistrovství světa #2 - Česká republika, Blansko (Závod)

[15.08.2016] Sobota byla pokračováním a zároveň vyvrcholením letošního mistrovství světa. Oba přerovští jezdci do něj vstupovali v kategorii Senior 20 s trošku rozdílnými cíli. Matěj Popelka chtěl udržet průběžnou medailovou pozici, zatímco Pavel Procházka chtěl na stupně vítězů poskočit. Vzhledem k vysoké vyrovnanosti jezdců se mohlo stát opravdu cokoliv.

Trať druhého závodu byla vyšší náročnosti než v úvodním pondělním. Nemělo to tedy bát jen čekání na chybu, ale otevřenější těžší závod, kdy jedna chyba nemusí znamenat konec nadějí. Štěstí se na přerovské jezdce usmálo hned při losování startovních časů, kdy jim byly přiděleny časy hned po sobě. Trenér Adam Procházka tedy mohl v tomto závodě „koučovat“ oba jezdce.

Oba přerovští jezdci zahajují závod „čistou“ úvodní sekcí za nula bodů. Na druhé však Pavel padá, když mu uklouzne zadní kolo. Nepěkně vypadající pád, nicméně jezdec je v pořádku. Matěj se i s druhou sekcí vypořádává suverénně a opět nula. Třetí sekce byla jednou z nejlehčích, takže oba za nulu. Čtvrtá sekce byla nejtěžší a stala se tak klíčovou pro sobotní závod. Obsahovala dva těžké výskoky, které nešlo nijak takticky obejít. První opět jede Pavel, první skok zvládá bezvadně, na druhém však netrefuje odraz a připisuje bohužel dalších pět trestných bodů. Matěj si na oba skoky věří a perfektně oba zvládá. Jediný ze startovního pole zajel tuto sekci bez trestného bodu a získává výrazný náskok, který ve zbytku prvního kola udržuje. Pavel se pořádně probral až ke konci prvního kola a v půlce závodu mu s 21 tr.body patřilo až 8.místo. Matěj figuroval s 6 tr.body na průběžném 1.místě.

V úvodu druhého kola se role obrací, Pavel jede uvolněně a suverénně, zatímco na Matěje začíná dopadat nervozita z dobře rozjetého závodu. Klíčovou je opět čtvrtá nejtěžší sekce. Pavel na ní předvádí suverénní skoky a v pohodě projíždí. Matěj však není v pohodě a dlouho čeká před prvním výskokem. Pak přichází nepřesný odraz a bohužel pád. Velká rána pro psychiku mladého jezdce. Začínají obavy, jak se z toho otřepe… Zde se ale ukazuje, že Matěj už dorostl ve „velkého“ jezdce. Z pádu se oklepal a v závodě pokračoval, jakoby se nic nestalo. Další zrádnou dlouhou sekci zvládá s přehledem a v tomto rytmu pokračuje dále. A to nevěděl, že soupeři o bednu také chybují! Na rizikových místech ostatních sekcích volí raději šlápnutí na jistotu a dokončuje druhé kolo s 10 trestnými body. Nakonec mu o bod uniklo 1.místo v závodě, ale s vědomím že sobotní stříbro mu zajišťuje titul mistra světa toto nikoho netrápí.

Pavel nakonec předvedl ve druhém kole 6 tr.bodů, což byl nejlepší výsledek dne. Na lepší než 5.místo to už v sobotu ale nestačilo. V celkovém součtu to s pondělním 4.místem nakonec bohužel znamenalo celkové 6.místo, jelikož se pořadí hodně promíchalo. Sobotní závod vyhrál Slovák Kalus, v pondělí až na 7.místě. Opakem byl Ital Tombini – v pondělí vítěz, v sobotu až 7.místo.

Matěj Popelka tak zaznamenal svůj životní úspěch. Pro přerovské barvy zařídil historicky první titul mistra světa! Navíc po červnovém vítězství Pavla na Sardinii, tak přerovský biketrial vlastní oba letošní biketrialové tituly v kategorii Senior – mistr světa i mistr Evropy – opravdu výjimečná sezona!